Dagmar Kolářová
  (kontaktovat autora příběhu)
7. září 2015
Doprovázení

Obvodní lékař odmítá návštěvu u nemocné

Má devadesátiletá babička je nemocná, zažívání, teplota. Obvodní lékař ji odmítá navštívit. Babička nechce jet do nemocnice, říká, že chce umřít doma. Bydlí na vesnici. Jak se vyhnout hospitalizaci a přitom jí zajistit lékařskou péči. Moje maminka, která o babičku pečuje má starost, aby něco nezanedbala a zároveň, chce babičce dosloužit doma.
Prosím o radu. Babička je z Nymburska.

489 lidé vyjádřili účast.
Kratochvílová
30. října 2013
Zjistila jsem,že skoro před pěti měsíci se kdosi zaregistroval na mé jméno a rodné číslo bez mého vědomí u jiné lékařky,v jiném městě i kraji.vůbec se mi to nelíbí a chtěla bych vědět jak mám postupovat.Na pojištovně jsem byla-zatím žádný výsledek.Děkuji za radu Kratochílová.
stanislav
23. ledna 2013
Manželka chodi k lekaři x roku. Ted přšla s plačem že ji lekař řekl že se k němu musim zaregstroav i ja jinak ji přestane lečit Muže ta jdnat lekař s67 letou babickou ktera vychovala 5děti a ma 8vnoučat Doktor je mlady Děkuji.

In reply to by Anonym (neověřeno)

Marta
7. února 2013
Vážený pane, toto je velmi neseriózní zacházení. Osobně bych u takového lékaře nezůstávala a radši bych se poptala mezi známými, jestli nemají nějakého dobrého a milého doktora. Rozhodně mu dejte najevo, že je to špatně!
Svobodová Milada
26. prosince 2007
prosím poraďte, jak zajistit prohlídku mé 91leté nechodící maminky, kterou jsem si vzala domů z nemocnice (Neurologie), neboť mě bylo sděleno buď LDN nebo si vezmete domů. Jsem mnohem radši, že maminku mám doma, ale potřebuje prohlídku lékaře kontrolu po propuštění z nemocnice, ale problém je v tom že mám maminku u sebe doma a to je jiný obvod než-li její trvalé bydliště, tudíž její obvodní lékař je na Praze 10 a já bydlím na Praze 4. Registraci má tedy na Praze 10 a lékař, kde jsem registrovaná já k ní nepůjde, protože u něj není registrovaná a ani jí nezaregistruje má plno. Přeci nebudu volat záchranou službu či pohotovost, to je dle mého zbytečné mrhání peněz nebo se to tak dělá. Děkuji za zprávu Svobodová Milada

In reply to by Anonym (neověřeno)

sestra
7. července 2013
V ČR je povinnost hradit zdravotní pojištění a povinnosti lékařů a zdravotních pojišťoven nikde...Proto je dobré se obráti na zdravotní pojišťovnu Vaší maminky, aby zajistily odpovídajícího lékaře a to co nejdříve! Co si nevybijujete nemáte... Také bych písemně vyzvala ošetřujícího lékaře, aby vyjádřil písemně důvod zamítnutí návštěvy maminky doma - je to jeho povinnost a dobře hrazená, čas lékaře a podmínky v ČR věc druhá... Také můžete změnit ošetřujícího lékaře. Při zhoršení zdravotního stavu a změně volejte dle zvážení sanitu či záchranku. Nikdy do člověka nevidíte, ale je na zvážení zda případný převoz nění spíš k újmě vzhledem k věku maminky a onemocnění a psychika dělá hodně.
Další možností je zajištění kompletní ošetřovatelské péče v zařízeních kde mají lékaře každý den či pravidelně. Domovi pro seniory, hospici, domácí pečovatelská služba...
Také se obraťte na sociálního pracovníka na úřadu práce a ten by Vám měl odborně pomoci, poradit s příspěvkem na péči atd.
Než začnete tak si vše promyslete a telefony a internet jsou dobrá věc, hodně pomůžou, ale osobně je to někdy lepší.
HODNĚ ŠTĚSTI!!!!
Irena
7. července 2006
Promiňte,musím se zasmát...moje maminka umírala na nádor na mozku,který sice byl operovaný,ale naděje už předem žádná.Celá "léčba" probíhala nádherně,všichni zdravotníci ve všech nemocnicích,kde jsem s mamkou trávili náš čas byli super(snad bych mohla touto cestou poděkovat kladenské onkologii,kde jsou ty nejlepší sestřičky na světě),až ke konci,když mamka byla upoutána na lůžku a opravdu nebyla schopná si ani stoupnout jsme zůstali odkázáni na obvodní lékařku.Ta nás ovšem naprosto ignorovala,při sebemenším problému nám radila,abychom zavolali sanitu a nechali mámu odvézt,že jí se to netýká.Takto jsme několikrát za sebou museli zdolat zánět močového měchýře,nachlazení a tak podobně.Zdůrazňuji,že ona lékařka má ordinaci asi ve 300 metrů vzdáleném domě,než byla máma.Nedonutili jsme jí,aby zvedla zadek a pacientku alespoň jednou prohlídla.To trvalo půl roku.A soudit se?Každý nás od toho zrazoval,že stejně nic nevybojujeme.Kdykoli si na to vzpomenu,otvírá se mi kudla v kapse.O mamku jsme se starali ze všech sil,sháněli jsme všechny ty věci,ketré by jí mohli aspoň trošku pomoci,ale byli jsme na to sami.Věděli jsme,že už jí víc pomoci nemůžeme,ale takovýto přístup si myslím nezaslouží nikdo z nás,už proto,že jednoho dne tak dopadneme všichni.Odepsat pacienta jen proto,že není perpektivní se mi zdá ubohé a nelidské.

In reply to by Anonym (neověřeno)

Miluše Kottková
  (kontaktovat autora příběhu)
13. června 2017
Ano, mám stejnou zkušenost. Takhle mi umírala sestra ve 40 letech na nádor na mozku, Úplně se na Vás lékař vykašle. Jezdím na záchranné službě a vidím, jak jsou staří lidé zanedbaní. Lékaři je nenavštěvují, vůbec se nezajímají, pro jistotu ani nejsou ve svých ordinacích. Hlavně, že pobírají tučné kapitační poplatky. Několikrát do roka jsou na dovolené, žijí si nad poměry. A vše za ně supluje ZS. Smutné.
Irena
16. října 2005
Obvodní lékař je povinen nemocné doma navštěvovat, pokud jsou u něj zaregistrováni a nejsou shopni se k němu dopravit. Můžete si stěžovat na lékařské komoře a hlavně naučme se, že lékař není "PánBůh", Ale profesionál, který má plnit své povinnosti, stejně jako my ostatní.

In reply to by Anonym (neověřeno)

Jirka
9. března 2010
Dobrý den, zdravotní péči musí každému pacientovi zajišťovat prostřednictvím lékařů, jeho zdravotní pojišťovna. Pokud lékař neplní povinnosti dané smlouvou, jak je v tomto případě patrné, může s ním pojišťovna smlouvu rozvázat. Stížnosti bych směřoval v každém případě na vaší zdravotní pojišťovnu, která má s lékařem uzavřenou smlouvu. Lékař se v rámci smlouvy zavazuje k návštěvní službě. Cestu má vždy hrazenou.
marie
18. června 2005
Milá paní Dagmar,
je dobře, že se Vaše maminka stará o Vaši babičku (asi svoji matku...?). Zde na stránkách je poradna, kde byste pro svou maminku mohla najít nějaké praktické rady (například ve složce "Pro pečující" nebo až to bude třeba tak ve složce "Poslední týdny a dny"). Dále doporučuji internetovou poradnu, kde můžete napsat odborníkům o radu.
Domácí hospic Cesta domu (více na www.cestadomu.cz) má sice sídlo v Praze, ale telefonickou radu Vám v určených hodinách rádi poskytnou.
Hodně síly a radosti