Martina
  (kontaktovat autora příběhu)
5. června 2022
Truchlení

Na světě uplně sama - jak z toho ven?

Ahoj,
před necelým rokem mi násilnou smrtí zemřela mamka. Byla to moje poslední žijící příbuzná, táta zemřel pár měsíců před ní, sourozence nemám. Byl to pro mne velký šok. Strhl se kolotoč administrativní i psychický, který jsem nějak dávala - musela jsem. Po pár měsících jsem si také našla přítele, který mému životu dal smysl a vypadalo to, že všechno bude dobrý. V březnu jsme se málem rozešli a na mně padl panický strach ze ztráty i tohoto posledního blízkého člověka a nevyřešené trauma ze smrti mámy. Bohužel, před 14 dny se semnou rozešel definitivně a já mám pocit, že jsem v nekončícím pekle. Byl to nejlepší muž co jsem potkala - podporující, obětavý, milující, extrémně hodný. Chápu ale, že tuhle mojí životní situaci a psychické rozpoložení z toho vyplývající neustál. Nic mu nevyčítám, vím, že to byla moje chyba. Dopadl na mně ale naplno ten fakt, že jsem na světě uplně sama. Kdo by se o mně postaral, kdyby se mi něco stalo? Kdo mi pomůže, když budu potřebovat? S kým sdílet jak bylo v práci, co mně těší, co mně tíží? Odpověď je vždycky stejná - nikdo není. Vždycky jsem byla v životě hodně nezávislá, tvrdohlavá a vím, že teď na to doplácím. Mám pár přátel, ale ti mají vlastní rodiny, vlastní starosti a hlavně mi přijde, že si nedokážou představit, čím procházím. Nikdo z nich v podobné situaci nebyl a ani já bych nebyla schopna před touto situací plně pochopit člověka, který si tímto musí procházet. Snažím se nějak zaměstnat, ale hrozně mě to vyčerpává a vlastně moc nepomáhá. Znám všechny ty rady, že člověk má trávit čas s přáteli, koníčky atd. a snažím se dodržovat alespoň nějaký režim, ale vnitřně mi to spíš ubližuje - hrozně vždycky závidím všem těm lidem, jak jsou šťastný, jak ve svém životě někoho mají, dokáží si poradit sami se sebou, někdo líp, někdo hůř ale alespoň nějak. Od smrti mámy chodím na psychoterapii, ale ten vnitřní pocit, že nic nemá smysl a tohle peklo nikdy neskončí nepolevuje. Začínám přemýšlet o tom, že kdybych umřela, bylo by to vlastně lepší - nikomu chybět nebudu a já už nebudu muset žít v tomhle pekle. Zatím nemám sebevražedné sklony, ale ta myšlenka na smrt mně samotnou vyděsila a já se bojím, jak dlouho tohle ještě vydržím, než to začnu vnímat jako nejlepší variantu. Všechny moje vyrovnávací mechanismy selhávají a já nevím, jak z toho ven. Možná by mi pomohlo promluvit si s někým, kdo prožil podobnou životní situaci nebo jí prožívá a třeba někdo takový je tady. Jsem životní optimista, ráda bych se posunula dál, smířila se s tím a začala na sobě pracovat, ale vůbec nevím kudy kam. Budu ráda za všechny nápady i za kontakt od lidí, kteří třeba procházejí nebo prošli něčím podobným a rádi by své zkušenosti sdíleli s někým, kdo ví, jaké to je.
Díky, že jste mne "vyslechli",
Martina

115 lidé vyjádřili účast.
Zuzana
  (kontaktovat autora příběhu)
3. června 2023
To co tu popisujete je dalo by se říct můj život . Jen pořadí jiné :Rozvod, smrt dcery a smrt mé mamky . Zůstal mi syn s rodinou , ale mají své zájmy a mě chybí rozhovory , rady a pomoc mamky . Cítím se hrozně sama a přítel není!! Kladu si stejné otázky : proč tu jsem a budu chybět a jak zvládnu sama stáří . No není to veselé popsání mého života .
Zuzana
Mourinka
  (kontaktovat autora příběhu)
30. ledna 2023
Dobrý den, zůstala jsem úplně sama bez rodiny a všech... Kontaktovala jsem vás na základě tohoto vašeho příběhu na email. Píšu to i tady, protože někdy emaily spadnou do spamu, tak nevím, jestli jste to četla. Bylo to z emailu Mourinka a tak dále.
Jitka
  (kontaktovat autora příběhu)
12. prosince 2022
Ahoj, žiju takhle už 5. rok.Osud se na mně fakt vyřádil. Táta (moc jsem ho měla ráda) mi umíral 4 roky - od 1. do 4. ročníku SEŠ. Zemřel týden před mými matur. písemkami. Postupně umírali příbuzní z matčiny i z otcovy strany. Měla jsem bratra, výbornou švagrovou a jejich dceru. Nějak jsem to dávala. Když se rozváděli, švagrová dala neteř k nám s mamkou. Vychovávaly jsme ji od 3 do 6 let. Vše tak nějak plynulo. Našla jsem si partnera, otěhotněla jsem, ale 4 dny před svatbou jsme měli smrtelnou havárii. Partner ji nepřežil, mně museli odebrat plod (byl by to kluk a měl se jmenovat Hynek). Svezl se mi život. Když jsem se z toho nej vyhrabala, tak mi diagnostikovali leukémii krve. Po chemkách jsem oplešaťela. Ale to jsem se už starala o ochrnutou mamku. Měla jsem nového přítele, hodně mi pomáhal - s maminou. Bratr po rozvodu spadl do závislosti na pití. I jemu jsem se snažila pomoci, ale zemřel na selhání orgánů. Z leukémie jsem se zdárně dostala. Přítel mi pomáhal s mamkou dál. Měli jsme každý svou fenku - já jezevčici, on bíglici. Mamka nakonec zemřela. Neteř přijela, ale pozdě - o den později. A život nějak plynul. Zbyli jsme si s přítelem a svými fenkami sami. Pak jsem se dozvěděla, že se švagrová zabila v autě a neteř zrušila všechny účty v ČR a odjela kamsi do USA. Nikdo o ní neví. Přítel onemocněl rakovinou s metastázemi v celém těle. Bezmála 2 roky jsem o něho pečovala. Začal mít tzv. "sloní nohy", takže jeho fenka musela do útulku. Ale šla do dobrých rukou, jak jsem se dozvěděla od pracovnic (každý měsíc jsem jsem dávala 500,- Kč) s tím, že ji nebudu kontaktovat. A za 14 dní mi přítel zemřel v náručí. Moje jezevčice kolem něho běhala a chtěla, aby ji pohladil. A když se ho dotkla, šla do strany. Měla mrtvičku - bylo jí 15 let. Musela jsem ji nechat uspat. A po všem jsem tak seděla a zjistila jsem, že nemám na této planetě už vůbec nikoho. Udělala jsem si "koktejl" z prášků a alkoholu, a chtěla to skončit. K tomu jsem si dala alkohol, abych to zvládla. Pustila jsem si muziku, kterou jsme měli a pila. Pak jsem si pustila i polky a valčíky. Najednou jsem ožila. Jsem optimistka. A řekla si, že ten svět není tak blbý. Ale koktejl jsem vylila, aby mě to nenapadlo znovu. Teď mám před sebou 5. Vánoce osamocená. Nepouštím si koledy, jenom mé oblíbené kriminálky a HRY. Je mi smutno. Ale nějak to zase dám. Přátelé z práce mi napíšou. A že mi není blbě? JE!!! Ale jsou lidi, kvůli kterým mi stojí za to, ABYCH TEN ŽIVOT PŘEŽILA! Zvládnete to. Jen se poddávejte vlastnímu pesimismu. ŽIJTE, DOKUD TO JDE.
Pati
8. srpna 2022
Ahoj Martino,
procházím podobnou situaci... chápu.. nechceš si napsat na mail? Mavis33@seznam.cz
Jinak držím palce...
Andrea
28. června 2022
Ahoj ja síce rodinu mám, ale tiež sa cítim veľmi sama po nečakanej smrti partnera. Strašne to bolí, vždy som sa snažila myslieť pozitívne ale príde mi, že už nikdy nebudem takou aká som bola predtým. Prajem ti veľa veľa síl a chuti do života. Posielam objatie.
Romana
  (kontaktovat autora příběhu)
18. června 2022
Ahoj, kontaktovala jsem te na mejlu, tak mrkni a pokud budes chtit napsat, tak budu rada. R.
Hanny
  (kontaktovat autora příběhu)
5. června 2022
Mila Martino to co jste tady popsala je hodne smutne a verte ze rozumim kazdemu vasemu slovu i kdyz jsem prisla o.milovaneho cloveka jinym zpusobem.Vase pocity,poznani,stavy,myslenky to velmi dobre znam a verte ze stejne jako vy mam vsechny varianty a moznosti dalsiho byti nebo nebyti v hlave nekolikrat prehrane.Je mi lito ze jste nasledne prisla i pritele,napsala jste to zcela presne nikdo nam nerozumi ,my taky driv nerozumely.Je nesmirne tezke prijmout jen fakt ze nas nekdo milovany ,velmi blizky opustil navzdycky,je to kruta bolestna pravda s kterou se kazdy vyrovnava po svem,me odchod manzela zlomil natolik,ze nenachazim silu na cokoliv a o cokoliv se snazit.Za me snad drzte,zijte a snad vam prijde do cesty zase nejaky pritel ktery za to bude stat a vasi bolest unese....
S.
  (kontaktovat autora příběhu)
5. června 2022
Ahoj,
Úplne akokeby si opisovala moj zivot....neviem sa dodnes spamätať z odchodu maminky....a cítim sa veľmi veľmi sama. Budem rada ak sa ozveš, mali by sme si čo povedať... Moj mail: sia2311@azet.sk