Má rodina povinnost se postarat o nemohoucího příbuzného, může žádat nějakou podporu od státu?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 5. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

starám se o nemohoucího "dědu" ve věku 81 let - má cukrovku, vývod střev bokem, v minulém roce překonal rakovinu. I poté byl ale vitální, aktivní, v dobrém rozmaru. Nedávno několikrát omdlel a poté strávil několik týdnů v nemocnici. Jak dlouho byl v bezvědomí nevíme, našli jsme jej při návštěvě. Po propuštění z nemocnice má problém s pohybem (sotva se zvedne z postele a občas z ní také upadne), neudrží moč a podle mého se u něj rozvíjí už i stařecká demence. Není schopen říct, jestli má počůranou plenu, jestli za ním byla pečovatelka, jestli měl své léky...

Aktuálně je třeba mu 3x denně podávat léky a píchat inzulín, převlékat ho, měnit mu plíny, hlídat, aby neupadl... Prostě starost jako o malé dítě. Bohužel lékař se nám vysmál s požadavkem na péči se slovy "ať se postará rodina" a jediné, co nám nabídl, byla pečovatelka, která dochází jednou denně. "Děda" však nemá už žádnou rodinu a lékař to ví. Mou maminku si vzal, když mi bylo 17 let. Maminka umřela před 3 lety a od té doby "děda" nemá žádnou rodinu (mně si nikdy neosvojil).

Můj dotaz zní, jestli může lékař přinutit někoho jiného než jeho rodinu, aby se o "dědu" staral. Neptám se proto, že bych chtěla nechat "dědu" na holičkách. Mé mamince ke konci hodně pomáhal a staral se o ni a já mu to moc ráda oplatím péčí o něj. Vzhledem k tomu, že mám plný úvazek a bydlím v jiném městě, je ale tato situace dlouhodobě neudržitelná. Evidentně vyžaduje péči 24/7, kterou mu nejsme ani se zapojením všech blízkých schopni poskytnout. Už několikrát jsme ho našli zase na zemi, tak mám obavu, aby zase neupadl do bezvědomí s fatálními následky. Celý život pracoval a platil si zdravotní a sociální pojištění. Neměl by tedy ve svém stavu nárok na pečovatelku častěji než 1x denně? Co jiného můžeme v této situaci dělat?

Budu Vám vděčná, pokud si najdete čas a dáte mi nějaké rady, kam se obrátit nebo co v podobné situaci dělat.

Velice Vám děkuji.

Petra Martínková

Petra Martínková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete o manželovi Vaší maminky, kterému je 81 let, jehož zdravotní stav v současnosti vyžaduje 24 hodinovou péči. Žijete v jiném městě a jste zaměstnaná, proto nemůžete tuto potřebu péče zajistit, i když byste byla ráda. Lékař Vám doporučil pečovatelku, která chodí pouze 1X denně. Takový rozsah péče nestačí. Ptáte se, zdali má nemocný pán nárok na péči ve větším rozsahu a zdali ji musí nutně zajišťovat rodina.

Dobrý den, paní Martínková,

nacházíte se v nelehké situaci, kdy chcete dopřát nemocnému „dědovi“ péči doma, ale není ve Vašich silách ji zajistit. Existující služby, které jsou poskytovány v domácím prostředí, nejsou v ČR zatím natolik rozvinuté, jak by bylo potřeba. I když je možné si domluvit pečovatelky na 24 hodin denně, bývá to pro rodinu často finančně neudržitelné, protože si účtují kolem 100Kč na hodinu.

Služby, které lze využívat v domácím prostředí jsou:

Agentury domácí péče (tzv. home care), které poskytují zdravotní a ošetřovatelskou péči. Zdravotní sestry docházejí domů za nemocnými, poskytují zdravotnické úkony (převaz rány, aplikaci injekcí, obsluhu infuze). O nároku na poskytování péče rozhoduje ošetřující či praktický lékař na základě žádosti/ potřeby nemocného. Lékař vystaví poukaz pro agenturu domácí péče, určí její rozsah. Max. rozsah péče jsou tři hodiny denně (včetně cesty), rozdělené nejvíce do třech návštěv. Domácí péče je hrazena ze zdravotního pojištění.

Pečovatelská služba, která je poskytována přímo v domácnostech na základě vyžádání, je zpoplatněna obvykle cca 100 Kč/hod. Pečovatelka přijde v předem smluvené době. Může pomoci s běžnými pracemi — nákupem, hygienou, úklidem, pomůže při jídle, při chůzi atd. Některé pečovatelské služby fungují 24 hodin denně, můžete si je tedy objednat ve Vámi požadovaných časech a dnech.

Nemocný může také podat žádost o tzv. příspěvek na péči, jímž žádá stát o sociální dávku, kterou následně může použít pro zaplacení sociálních služeb, které potřebuje. Žádost o příspěvek na péči se podává na příslušném úřadu práce podle trvalého bydliště žadatele.

U osamocených klientů se lze také obrátit na oddělení sociálních služeb v rámci obecního úřadu, který by měl pomoci s organizací a zajištěním péče, jako jsou pečovatelky apod.

Pokud byste potřebovala více poradit a celou věc probrat, můžete se obrátit na naši poradnu Cesty domů: út – pá od 9.00 do 17.00, telefonicky na: 283 850 949, 775 166 863 nebo osobně na adrese Boleslavská 16, Praha 3.

Přeji Vám zdárné vyřešení nelehké situace.

S pozdravem Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz