Jaká je prognóza rozedmy plic?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 10. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Blízký kamarád trpí rozedmou plic. Je mu teprve 22 let, ale donedavna denně kouřil marihuanu a kdysi čichal těkavé látky. Navíc je to poměrně silný kuřák a s tim bohužel nepřestal. Diagnózu ví pár měsíců a podle lékařů má 5 - 10 let života. Je možný aby takhle mladej člověk na tom byl tak špatně? Přece se musí dát děco dělat. Mockrát děkuji za odpověď.

Petra

Váš kamarád trpí rozedmou plic, je mu 22 let a lékaři mu předpovídají 5-10 let života. Ptáte se, jestli se nedá přece jenom něco dělat.

Milá Petro,

mou odpověď berte prosím jenom jako rámcovou, protože nejsem odborník na plicní onemocnění. Trochu váhám, jestli je rozedma plic tou skutečnou příčinou kamarádových problémů a zda nejde o jiný typ onemocnění. Rozedma plic patří mezi choroby postihující starší osoby, často kuřáky. Mladší pacienti trpí častěji jinými typy plicních chorob (například cystická fibróza), které skutečně mohou mít takto krátkou prognózu. Lékaři striktně po nemocných vyžadují absolutní zákaz kouření, protože statistická data jsou neúprosná: Pokud kuřák kouřit nepřestane, zhoršuje se onemocnění mnohem rychleji, než když kouření zanechá. Některé druhy léčby prostě neukázněným pacientům ani nelze nabídnout. To by ale měl ošetřující lékař Vašemu kamarádovi podrobně vysvětlit. Většinu takto fatálních plicních chorob lze „vyléčit“ transplantací plic. Jde ale o operaci velmi náročnou nejen po technické stránce, ale i co se následné péče a spolupráce týká. Je myslím pochopitelné, že orgány určené k transplantaci (je jich rozhodně nedostatek), jsou přednostně nabízeny těm nemocným, kteří dobře s lékaři spolupracují a kteří dodržují někdy dosti přísná omezení a zákazy. Stejně jako lze „propít“ nová transplantovaná játra, lze poškodit dalším kouřením a zanedbáváním léčebných režimů i transplantovanou plíci. Domácí léčbu kyslíkem také mohou dostat jen ti nemocní, kteří prokazatelně nekouří! Myslím si, že hodně záleží na chování Vašeho kamaráda, jakou léčbu mu v konečné fázi jeho onemocnění lékaři nabídnou. Pokud bude spolupracovat – to znamená například v tuto chvíli přestane zcela kouřit – pak by myslím jen málo okolností mohlo bránit provedení eventuálně i drahých léčebných zákroků včetně třeba transplantace.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz