Informační a diskusní portál Umírání.cz

Portál pro pečující, zdravotníky, nemocné a pozůstalé, vítejte!

 

Jak dobře mluvit o smrti a umírání
Zahajujeme seriál o tom, jak lékaři oznamují svým pacientům špatné zprávy a jak je na takovou náročnou věc připravují na fakultách medicíny.

 

 foto: archiv CD 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Přinášíme rozhovor s lékařským etikem a katolickým knězem Markem Váchou. Vypráví v něm, jak učí mediky citlivě sdělovat vážnou diagnózu.

- Sdělování onkologické diagnózy je náročná situace pro pacienty i lékaře. Několik dobrých rad, jak v ji zvládnut, najdete v našem desateru.

- Lékařka Barbora Slunečková z resuscitačního oddělení hornofalcké nemocnice v rozhovoru popsala specifika přístupu ke smrti a umírání v německých nemocnicích.

- Lékař Michal Kouba z Ústavu hematologie a krevní transfúze v rozhovoru vypráví, co mu při rozhovorech o umírání s pacienty pomáhá a také se vyznává z několika případů, kdy se mu to nepovedlo a proč.

- Následující článek pojednává o tvz. protokolu S-P-I-K-E-S, který vytvořil torontský lékař Robert Buckaman. Jde o šest kroků, které je podle něj potřeba při sdělování špatné zprávy zohlednit.

- Atul Gawande, přední americký chirurg, profesor Harvardovy univerzity, ve svém textu vypráví o tom, proč se na univerzitách neučíme vyrovnat se se smrtelností a jaké to má důsledky. A to skrze porovnání příběhu literární postavy z Tolstého románu Smrt Ivana Iljiče a příběhu svého skutečného pacienta, pana Lazaroffa.   

  

Úvod O kampani Text spotu Kam dál? Sdílení
Napište názor

Ke zlepšení způsobu, jakým většina z nás život končí, můžete přispět i Vy,
když o kampani dáte vědět dál.

Autorem informační kampaně Nebojme se zbytečně je Cesta domů. Kampaň a vznik spotu podpořila společnost ADASTRA. Produkčně výrobu spotu zaštítila společnost Partnership Pictures, agenturně Jaroslav Novotný a režijně Jan Krofta. Vysílání spotu na jaře 2012 podpoří Česká televize. Děkujeme!

Kampaň bude akcentována i v dalších médiích, kreativně k ní může přispět každý tam, kde je. Pokud se nebudeme zbytečně bát, snáze si pak poradíme v situacích, které jsou nelehké, ale patří k životu.

Vážení diváci,

nelekli jste se? Spot, který vidíte, nemá děsit. Má burcovat, bořit tabu, připomínat to, co víme už od malička, kdy jsme se rozpočítávali: že umírání je přirozenou součástí života. Trochu jsme na to zapomněli.

Proto je tu informační kampaň Nebojme se zbytečně. Děkujeme, že jste s námi!

Jedna, dvě, tři, čtyři, pět,
ty opustíš tenhle svět.
Štěstí – neštěstí,
láska - manželství
kámen – vidle - motyka,
že se tě smrt netýká?